Lijst van mariene en estuariene exoten afkomstig van buiten het Europees Atlantisch gebied

Versie 30 juni 2017

Wetenschappelijke naam

Nederlandse naam

Eerste jaar in of nabij Nederland

Tridentiger barbatus

Aziatische baardgrondel

2016

Pseudopolydora paucibranchiata

Gestippelde tweedraadkokerworm

2015

Desdemona ornata

2015

Blackfordia virginica

Franjerokje

2014

Boccardia proboscidea

2013

Boccardiella hamata

2013

Ptilohyale littoralis

2013

Monocorophium uenoi

Japans slijkkreeftje

2013

Ammothea hilgendorfi

Zebrazeespin

2013

Eusarsiella zostericola

2012

Cephalothrix simula

Oranje snoerworm

2012

Bispira polyomma

Paarse kokerworm

2012

Zeuxo holdichi

Schaarpissebed

2012

Gelidium vagum

Vlak geleiwier

2012

Euchone limnicola

Californische kokerworm

2011

Trailliella intricata

2011

Mediopyxis helysia

2010

Pileolaria berkeleyana

2010

Neomysis americana

Amerikaanse aasgarnaal

2010

Prokelisia marginata

Slijkgrascicade

2010

Synidotea laticauda

2009

Laonome calida

2009

Corella eumyota

Chileense zakpijp

2008

Ruditapes philippinarum

Filipijnse tapijtschelp

2008

Sebastes schlegelii

Schlegels roodbaars

2008

Schizoporella spec.

2007

Urosalpinx cinerea

Amerikaanse oesterboorder

2007

Ocenebra inornata

Japanse stekelhoren

2007

Bugula neritina

Paars vogelkopmosdiertje

2007

Pacificincola perforata

Pacifisch mosdiertje

2007

Arachnidium lacourti

2006

Sinelobus vanhaareni

2006

Telmatogeton japonicus

Japanse dansmug

2006

Mnemiopsis leidyi

Amerikaanse ribkwal

2006

Rangia cuneata

Brakwater-strandschelp

2006

Fenestrulina delicia

2005

Schizobrachiella verrilli

Amerikaans mosdiertje

2005

Rapana venosa

Geaderde stekelhoren

2005

Caulacanthus okamurae

Puntig korstmoswier

2005

Palaemon macrodactylus

Rugstreepsteurgarnaal

2005

Lomentaria hakodatensis

2004

Neogobius melanostomus

Zwartbekgrondel

2004

Dasya sessilis

Gedrongen zeehoornblad

2003

Micropogonias undulatus

Knorrepos

2003

Euplana gracilis

2002

Celtodoryx ciocalyptoides

Gele wratspons

2002

Gymnodinium catenatum

<2002

Marenzelleria neglecta

Oostzeegroenworm

2001

Perophora japonica

Japanse zakpijp

2000

Bugula simplex

Geel vogelkopmosdiertje

2000

Ianiropsis serricaudis

Japanse zeepissebed

2000

Tricellaria inopinata

Onverwacht mosdiertje

2000

Hemigrapsus takanoi

Penseelkrab

2000

Hemigrapsus sanguineus

Blaasjeskrab

1999

Botrylloides violaceus

Gewone slingerzakpijp

1999

Undaria pinnatifada

Wakame

1999

Melita nitida

Elegante honingvlokreeft

1998

Smittoidea prolifica

1998

Agardhiella subulata

Stijf priemwier

1998

Barentsia matsushimana

1998

Hemimysis anomala

Bloedrode aasgarnaal

1997

Corynophlaea verruculiformis

1994

Dasysiphonia japonica

Veelvertakt pluimwier

1994

Elachista sp.

1993

Imogine necopinata

1993

Polysiphonia senticulosa

1993

Ulva pertusa

1993

Ulva australis

1993

Caprella mutica

Harig spookkreeftje

1993

Acipenser gueldenstaedti

Russische steur

1993

Grateloupia turuturu

Slijmerige drakentong

1993

Bugula stolonifera

Vogelkopmosdiertje

1993

Heterosigma akashiwo

1992

Myicola ostreae

1992

Mytilicola orientalis

1992

Alexandrium leei

1991

Chattonella antiqua

1991

Chattonella marina

1991

Fibrocapsa japonica

1991

Incisocalliope aestuarius

Estuariene poliepvlo

1991

Didemnum vexillum

Druipzakpijp

1991

Alexandrium tamarense

1989

Gymnodinium mikimotoi

1989

Karenia mikimotoi

1989

Corbicula fluminea

Aziatische korfmossel

1988

Chelicorophium curvispinum

Kaspische slijkgarnaal

1987

Haliclona xena

Paarse buisjesspons

1986

Anguillicola crassus

Zwemblaasworm

1985

Trinectes maculatus

Amerikaanse tong

1984

Corbicula fluminalis

Toegeknepen korfmossel

1984

Marenzellaria viridis

Gewone groenworm

1983

Ensis directus

Amerikaanse zwaardschede

1982

Oncorhynchus kisutch

Cohozalm

1982

Spisula solidissima

Reuzen-strandschelp

1982

Thalassiosira punctigera

1981

Neodexiospira brasiliensis

Braziliaanse kalkkokerworm

1980

Bonamia ostreae

1980

Gracilaria vermiculophylla

1980

Myriactula sp.

1980

Coscinodiscus wailesii

1978

Sargassum muticum

Japans bessenwier

1977

Megabalanus coccopoma

Grote rose zeepok

1976

Sycon scaldiense

Harige zakspons

1975

Antithamnionella spirographidis

1974

Haplosporidium armoricanum

1974

Marteilia refringens

1974

Pleurosigma simonsenii

1974

Styela clava

Knotszakpijp

1974

Hydroides elegans

1973

Antithamnionella ternifolia

Drietakkig rooddonswier

1970

Poecilia reticulata

Gup

1969

Anotrichium furcellatum

1968

Acrochaetium densum

1967

Ficopomatus enigmaticus

Trompetkalkkokerworm

1967

Pachycordyle navis

1964

Crassostrea gigas

Japanse oester

1964

Eurytemora americana

1963

Microphthalmus similis

1962

Amphibalanus amphitrite

1962

Prorocentrum triestinum

1961

Gonionemus vertens

Kruiskwal

1960

Gammarus tigrinus

Tijgervlokreeft

1960

Neosiphonia harveyi

Violet buiswier

1960

Moerisia inkermanica

1959

Colaconema dasyae

1953

Monocorophium sextonae

1952

Dasya pedicellata

1950

Platorchestia platensis

Diksprietspringer

1950

Limnoria quadripunctata

1949

Polydora hoplura

1949

Dasya baillouviana

1948

Penilia avirostris

1947

Elminius modestus

Nieuw-Zeelandse zeepok

1946

Syllidia armata

1943

Proceraea cornuta

1941

Mercenaria mercenaria

Amerikaanse venusschelp

1934

Callinectes sapidus

Blauwe zwemkrab

1932

Eriocheir sinensis

Chinese wolhandkrab

1929

Crassostrea angulata

1928

Tubificoides heterochaetus

Langstaartkustworm

1927

Asparagopsis armata

1925

Spartina anglica

Engels slijkgras

1924

Crepidula fornicata

Muiltje

1924

Stylochus flevensis

1921

Colpomenia peregrina

Oesterdief

1921

Garveia franciscana

Berenvachtpoliep

1920

Codium fragile

Viltwier

1920

Botrytella sp.

1919

Boccardiella ligerica

1919

Alitta virens

Zager

1915

Acartia tonsa

1914

Alkmaria romijni

1914

Potamopyrgus antipodarum

Jenkins’ waterhorentje

1913

Haliplanella lineata

Groene golfbrekeranemoon

1912

Psiloteredo megotara

Scheepsworm

1910

Odontella sinensis

1905

Nemopsis bachei

Kruiskopkwalletje

1905

Petricolaria pholadiformis

Amerikaanse boormossel

1899

Oncorhynchus mykiss

Regenboogforel

1898

Mytilopsis leucophaeata

Brakwatermossel

1895

Balanus eburneus

Ivoorpok

1895

Haliclona loosanoffi

Amerikaanse buisjesspons

1887

Limnoria lignorum

Boorpissebed

1885

Cordylophora caspia

Brakwaterpoliep

1884

Corambe obscura

Zuiderzee-schijfslak

1879

Rhithropanopeus harrisii

Zuiderzeekrabbetje

1874

Aphelochaeta marion

1863

Crassostrea virginica

1861

Amathia imbricata

1859

Botryllus schlosseri

Gesterde geleikorst

1859

Cryptorchestia cavimana

1851

Mycale micracanthoxea

Gele aderspons

1850

Cotula coronopifolia

Goudknopje

1846

Balanus improvisus

Brakwaterpok

1827

Dreissena polymorpha

Driehoeksmossel

1826

Mya arenaria

Strandgaper

1765

Megabalanus tintinnabulum

1764

Maeotias marginata

1762

Molgula manhattensis

Ronde zakpijp

1762

Teredo navalis

Paalworm

1730

Streblospio benedicti

Onbekend

Acartia tonsa

Onbekend

Acrochaetium catenulatum

Onbekend