Skip to content Skip to navigation

Sections
Personal tools
You are here: Home ANEMOON Spuisluis 2007 Een onbekende Valentijnsverrassing uit zoetwater
Navigation
Document Actions

Een onbekende Valentijnsverrassing uit zoetwater

In het Engelenmeer is op 18 augustus 2008 een klein kolonievormig diertje gevonden waarvan wij voorlopig nog niet weten wat het is. Wie kan ons helpen?




Zaterdag 18 augustus 2007 hebben Theo Bakker en Peter H. van Bragt een duik gemaakt in het Engelenmeer ten noorden van ’s-Hertogenbosch. Ze waren op zoek naar grote complexen van zoetwatersponzen. Maar die waren helaas niet meer te vinden. Wat ze wel vonden waren kleine bolletjes op Aarvederkruid en een soort Fonteinkruid (Mogelijk tenger Fonteinkruid). De bolletjes zijn duidelijk van dierlijke oorsprong en zijn circa 2-3 mm in doorsnede. Ze bestaan uit een groot aantal individuen en op het eerste gezicht zijn het mogelijk een soort klokdiertjes. Net als bij deze diertjes, trekken bij aanraking de steeltjes zich heel snel in. Maar bij nader onderzoek onder een microscoop is de typische klokvorm met de rand met trilhaartjes niet aanwezig en lijken de diertjes ook niet ééncellig zijn. Op het uiteinde van de steeltjes zit een plaatje met een verrassende hartvorm. Het is lijkt alsof de natuur ons een onbekende en late Valentijnsgroet heeft gestuurd. Maar wat voor soort diertje het is en hoe deze soort heet is voorlopig nog onbekend.


Foto 1: Onbekend zoetwaterdiertje uit het Engelenmeer, in vitro microscopie-opname © Peter H. van Bragt, 2007

Foto 2: Onbekend zoetwaterdiertje uit het Engelenmeer, in vitro microscopie-opname © Peter H. van Bragt, 2007


Foto 3: Onbekend zoetwaterdiertje uit het Engelenmeer, in vitro microscopie-opname © Peter H. van Bragt, 2007

Heeft iemand enig idee wat dit zou kunnen zijn?  Reacties,vragen of opmerkingen over deze soort of bijzondere waarnemingen van andere organismen kunnen per E-mail doorgestuurd worden naar de Spuisluiswachter.

Rotatoria, radardiertje

Posted by Ton van Haaren at 2007-09-06 14:53
Dit lijkt sprekend op een sessiel radardiertje. Omdat het uiteinde hartvormig is, behoren deze exemplaren waarschijnlijk tot Lacinularia flosculosa. Andere genera met een andere 'corona' zijn Sinantherina (niervormig) Ptygura (rond), Limnias (symmetrisch twee-lobbig), Floscularia (vier-lobbig) en Octotrocha (8-lobbig).
Ton

Inderdaad een raderdiertje

Posted by Michiel van der Waaij at 2007-09-22 22:09
Ik ken dit kolonie vormende raderdiertje van verschillende locaties in Nederland en heb me er toen ook het hoofd over gebroken. Ik heb ze zelfs voor een jong stadium van bryozoën versleten. Onder de microscoop werd het al snel duidelijk. Deze soort heet Sinantherina socialis. Zie ook http://www.cladocera.de/rotifera/taxonomy/sin.html

Prachtige foto's overigens!

Michiel van der Waaij