Skip to content Skip to navigation

Sections
Personal tools
You are here: Home ANEMOON Spuisluis 2001 Een Oranje Groene Wierslak, Elysia viridis
Navigation
Document Actions

Een Oranje Groene Wierslak, Elysia viridis

Een Oranje Groene wierslak, Elysia viridis (Montagu, 1804)
Ingezonden door Peter H. van Bragt, 10-12-2001

Zondag 2 december 2001 hebben Theus Hollem en ondergetekende, in de Oosterschelde bij Flauwers, een opmerkelijk grote populatie van tientallen Groene wierslakken, Elysia viridis, gevonden. De meeste exemplaren waren vrij groot (3-4 cm.), maar wij hebben er ook meerdere kleine exemplaren van circa 1 cm. gevonden. Tevens waren bijna alle exemplaren groen gekleurd zoals wij dat van deze vegetariër gewend zijn. Het is bekend dat de Groene wierslak, Elysia viridis, het chlorofyl van zijn voedsel, groene wieren, opslaat in zijn lichaam en daar dan ook zijn typische groene kleur aan te danken heeft. Echter, al deze zeenaaktslakken zaten op roodwieren. En wij hebben uiteindelijk ook een klein exemplaar van circa 2 cm. gevonden met een uiterst opmerkelijke rood-oranje kleur.

Groene wierslak, Elysia viridis © Peter H. van Bragt

Foto 1: Een Oranje Groene wierslak, Elysia viridis © Peter H. van Bragt

Groene wierslak, Elysia viridis © Peter H. van Bragt

Foto 2: Een Oranje Groene wierslak, Elyia viridis © Peter H. van Bragt

Groene wierslak, Elysia viridis © Peter H. van Bragt

Foto 3: Oranje en Groene Groene wierslak, Elysia viridis © Peter H. van Bragt

Foto 3 is een opname van een typische groene en de oranje Groene wierslak. Beide exemplaren zijn tegelijkertijd en op dezelfde locatie verzameld!

Ik denk dat door het, in dit seizoen, afkoelen van het zeewater en het langzaam afsterven van de groenwieren, deze zeenaaktslakken hun toevlucht hebben gezocht tot de roodwieren en dat dit exemplaar gedurende zijn korte leven bijna uitsluitend roodwieren heeft gegeten. Het dier is echter niet helemaal oranje. In de kopstreek en bij de staart zijn nog zwakke groene verkleuringen zichtbaar. Mogelijk is dit een indicatie van het feit dat hij alsnog in het prille begin van zijn bestaan, een kleine hoeveelheid groenwieren heeft gegeten. Bij alle andere exemplaren hebben wij geen opmerkelijke roodverkleuringen gezien. Dus het blijft nog een beetje onzeker of wij hiermee de kleur van dit opmerkelijk gekleurde beestje afdoende kunnen verklaren. Ook bij de recent gevonden populatie in het Grevelingenmeer zijn, zij het bescheiden, roodverkleuringen van de Groene wierslak, Elysia viridis, aangetroffen. Ook deze dieren zaten hoofdzakelijk op roodwieren. Zie voor meer informatie over deze en andere waarnemingen van de Goene wierslak, Elysia viridis, de Spuisluis mededelingen van 12 nov. 2001 en 29 aug. 2000.

Voor vragen of opmerkingen over deze waarnemingen kunt u terecht bij de Spuisluiswachter